Home/blog Šitá tvorba - návody Galerie Textilní odkazy Povídací místo


Vyšívané polštáře z úpletu:

Když jsem byla malá, pletla nám babička polštáře z různě barevných zbytků vlny a pamatuju si, že to byly ty nejpohodlnější a pro mě nejmilejší polštáře na světě :o)

Plést sice trochu umím, ale zatím nijak moc zručně, a tak jsem si svoje polštáře ušila z úpletu a ozdobila je výšivkou z různě barevných bavlnek, abych si alespoň tímto způsobem mohla trochu připomenout babičku a kousek svého dětství ...

Jsou to polštáře vhodné spíš k lenošení nad knížkou než že by se na nich dalo spát, ale tím, že jsou z vlny, jsou hrozně příjemné a pohodlné. Na jejich výrobu jsem použila dva svetry, které jsem vyřadila ze šatníku, vatelín, různě barevné bavlnky v oranžových a žlutých odstínech, a hodně měkkou látku na výplň.

Vatelín je v tomto případě docela důležitý, protože jsem jím vyložila oba polštáře z rubu, aby se mi líp vyšívalo a taky aby úplet držel tvar a nevytahoval se.

Aby se úplet nepáral, je potřeba šít na šicím stroji hodně hustým a krátkým stehem, který všechna oka krásně pospojuje a žádné nepustí, aby uteklo :o)

Vyšívala jsem řetízkovým stehem a šlo to pěkně od ruky. Teď už si jen najít chvilku na večer nad knížkou ...


  webmaster: marta-b © marta-b since 2005