Home/blog Šitá tvorba - návody Galerie Textilní odkazy Povídací místo


Patchworkový přehoz do pokojíčku:

Kolem patchworku už nějakou dobu kroužim, ale teprve letos na podzim jsem se konečně pustila do přehozu na postel. Uznávám, trochu velké sousto na začátečníka (taky mi to zabralo moře času), ale bylo to něco, co jsem pro Kačenku toužila ušít už pěkně dlouho.

Zvolila jsem úplně jedoduchý top, aby se přehoz do pokoje hodil a nebyl nějak příliš složitý. Držela jsem se prostě svého hesla, že míň je někdy víc :o) Na přílišné zdobení zkrátka nejsem ani v doplňcích do bytu.

Rozměr postele je u Kačky v pokojíčku 200x180 cm, takže jsem si to všechno přesně naměřila, spočítala předběžně spotřebu látky a pak jsem jednou večer z látky vyřízla řezacím kolečkem na patchwork 12 stejných odélníkových dílů - 6 z oranžové látky a 6 ze zelené. Obě tyto barvy se ke Kačce hodí, pokoj je vymalovaný zeleně a koberec je v oranžových tónech.

Řezání mi zabralo dobré čtyři hodiny, vůbec jsem s tím nepočítala :o) Ale patchwork si žádá opravdu přesnost, takže to jinak nešlo. Pak jsem si na zemi vyzkoušela, jak bude přehoz poskládaný a špendlila jsem klasíckými špendlíky jeden díl po druhém k sobě (nejprve obdélníky v řadách a pak po sešití i ve sloupcích). Prodávají se prý i speciální zavírací špendlíky na patchwork, ale bez nich to šlo taky.

Díly jsem k sobě posešívala na šířku patky u šicího stroje (počítala jsem s tím u přídavků na švy už při řezání); Důležité je si vždycky po sešití všechny švy rozžehlit, aby to nedělalo při konečném quiltování neplechu.

Nakonec jsem na zem položila o něco větší oranžovou látku než je celý vrch přehozu (tzv. top), na ni jsem dala tenký vatelín a navrch top. Vše jsem ve švech prošplendlila, aby se při šití nic nehnulo ani o kousek. Prošila jsem celý přehoz a pak jsem přemýšlela, jak to zakončit u okrajů.

Zkušené patchworkářky na Dámě mi poradily, že se na kraje přišívají proužky z látky, z jaké je ušitý přehoz. Udělala jsem to trochu jinak, po svém (po pravdě, nechtělo se mi řezat dalších skoro 8 metrů stejně širokých proužků látky:o). Spodní oranžové látky jsem měla na všech stranách poměrně velký přesah (asi 5-6 cm), a tak jsem ten začišťovací proužek vytvořila tak, že jsem tuto spodní látku 2X přeložila směrem nahoru na top. Vznikl tak krásně začištěný lem celého přehozu. Zbývalo ho už jen po celém obvodu prošít na stroji a práce byla hotová.

Kačka šila celý přehoz se mnou, poctivě podávala špendlíky a v různých fázích příprav na přehozu na zemi polehávala, takže už se nemohla dočkat posledního stehu :o) No a dneska už si na něm vesele hraje :o) Její radost mi za těch několik hodin měření, stříhání a šití určitě stála :o)


  webmaster: marta-b © marta-b since 2005