Home/blog Šitá tvorba - návody Galerie Textilní odkazy Povídací místo

Jarní ošatka:

Pořídila jsem si krásně barevný ubrus, který působí jarně i když jsou momentálně za okny sněhové závěje. No a k němu jsem ve stejných barvách ušila jarní ošatku, která mi za pár dní poslouží jako miska na velikonoční vajíčka a pak do ní budeme dávat třeba čerstvé pečivo k snídani :o)

Výhoda je, že se dá kdykoliv vyprat, a tak výměna vajíček za pečivo nebude žádný problém.

Na ušití takovéto ošatky je potřeba:

 • 2x čtverec oranžové látky o rozměrech 31x31 cm
 • 1x čtverec žluté silnější látky nebo plsti o rozměrech 15x15 cm
 • 1x čtverec vatelínu o rozměrech 30x30 cm
 • 4x 60 cm oranžové stuhy
 • 4x 60 cm žluté stuhy


 • Nejprve přišijeme entlem žlutou plsť na střed jednoho z oranžových čtverců. Pak si sešpendlíme obě oranžové látky rubem na rub a nesmíme zapomenout přišpednlit všech na poloviny přeložených 8 barevných stuh do krajů (viz obrázek dole). Dáváme je podle barev střídavě, aby to působilo pestře. Pak sešijeme všechny strany k sobě, ale POZOR, necháme malý otvor, kudy potom ošatku obrátíme na líc.

  Dovnitř vložíme vatelín a celou ošatku prošijeme rovným stehem po obvodu žluté plsti. Tím se zvýrazní její dno. Nakonec zbývá zašít otvor, kudy jsme ošatku obraceli na líc, zavázat stuhy a je hotovo.
  Tip: Já jsem z vatelínu odstřihla z každého rohu čtverec o rozměrech 7,5 x 7,5 cm, aby se to pak dalo líp složit do tvaru ošatky, ale kamarádka to neodstříhává a prý to taky jde.

    webmaster: marta-b © marta-b since 2005